Tradycyjnie, po raz siódmy – w najbliższy weekend 19 i 20 września - na placu przy budynku Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu przy ul. Parkowej odbędzie się Jarmark Raciąski. Teren wydarzenia zapełni się kramami i straganami z produktami i wyrobami lokalnych wystawców. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu przy udziale Gminy Miasto Raciąż, Gminy Raciąż oraz Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Raciążu.

W ramach wydarzenia planowane są inscenizacje uliczne i teatry ludyczne, w ramach organizowanego w tym roku konkursu pn. „Przegląd teatrów ludycznych i inscenizacji ulicznych – teatr jako tradycja jarmarczna”. Zorganizowany zostanie również pokaz rzeźbiarski w ramach konkursu pn. „Ginące zawody, a tradycja jarmarczna – konkurs rzeźbiarski”. Planowane są również występy ludowe wokalne oraz taneczne w ramach konkursu pn. „Przegląd ludowych zespołów artystycznych – taniec i śpiew regionalnym zwyczajem jarmarcznym”. Planowane są także liczne animacje i konkursy dla dzieci i młodzieży, a nawet całych rodzin. Zorganizowane zostaną również koncerty muzyki folkowej, na scenie zaprezentują się zespoły: Pieczarki i Hoyraki.

Oczywiście to nie wszystkie atrakcje jakie nas czekają. Jak co roku, odbędzie się także jarmark uliczny. Pojawi się ponad 45 lokalnych wystawców by zaprezentować swoje wyroby. Liczne kramy i stragany zapełnią się rękodziełem, pamiątkami, rzeźbami, obrazami, wyrobami ze szkła, metalu, wikliny, starociami, żywnością ekologiczną, tradycyjnymi wędlinami i pieczywem, miodami, słodyczami, nalewkami, roślinami. Odbędą się też degustacje regionalnego jedzenia. W tym roku odbędzie się również konkurs na najlepsze stoisko, które wybiorą mieszkańcy Raciąża.

Jarmark Raciąski to wydarzenie, które nawiązuje do tradycji i zwyczajów, podtrzymuje dziedzictwo narodowe i kulturę naszych przodków. Powrót do korzeni jest niezwykle ważny, a z targi kupieckie i jarmarki uliczne wiążą się z historią naszego miasta już od XIII wieku.

Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu pozyskało w tym roku – rekordowe dofinansowanie w wysokości ponad 62 tys. zł na realizację VII Jarmarku Raciąskiego. MCKSiR otrzymało unijne wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014–2020. To efekt konkursu rozstrzygniętego przez mazowieckie biuro Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Środki udało się pozyskać na realizację projektu pn. „VII Jarmark Raciąski – operacja o charakterze wystawienniczym. Dzięki pozyskanym środkom udało się utrzymać wysoki poziom wydarzenia.

Jarmark to inicjatywa władz miasta, która powstała w 2013 roku, w celu promowania tradycji, produktów, rękodzieła wytwórców i artystów z regionu Mazowsza. Wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz imprez miejskich.

Tegoroczna edycja jest niełatwa, bowiem obowiązują nas normy i obostrzenia sanitarno – epidemiologiczne, jednakże mamy nadzieję, że przy zachowaniu środków bezpieczeństwa uda nam się w pełni korzystać z zakładanych w ramach wydarzenia działań.  Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy  na VII Jarmark Raciąski!