INFORMACJA dotycząca gospodarowania odpadami

 

Urząd Miejski w Raciążu przypomina o obowiązku złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez Właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, ale na których powstają odpady. Rozumie się przez to nieruchomość służącą innej funkcji niż mieszkalna, tj. działalności  takiej jak na przykład: publiczna (szkoły, urzędy itp.), gospodarcza (usługowej, produkcyjnej, handlowej i innej), społeczna (dom opieki społecznej, internat, itp.), a także cmentarze, targowiska, bary, puby, restauracje, itp., tereny specjalne (Policja, itp.).

 

 

Ponadto Urząd Miejski w Raciążu informuje, iż w razie niezłożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, Burmistrz Miasta Raciąż jest zobowiązany podjąć czynności zmierzające do określenia w drodze decyzji, wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze oraz ilość osób zameldowanych.

 

Jeśli chodzi o selektywną zbiórkę odpadów komunalnych w zabudowie jednorodzinnej obowiązują następujące zasady:

 

1. Do worka oznaczonego napisem „SZKŁO I OPAKOWANIA SZKLANE”:

 

  • Wrzucamy: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane opakowania po kosmetykach.

  • Nie wrzucamy: porcelana i ceramika, doniczki, żarówki, lampy neonowe, fluorescencyjne i rtęciowe, reflektory, izolatory, szkło stołowe, szkło okularowe, szkło żaroodporne, ekrany i lampy telewizyjne, lustra, szyby samochodowe.

 

Uwaga!
Zadbaj o czystość szkła i nie tłucz go przed wrzuceniem do pojemnika. Szkło można przetworzyć w całości i nie potrzebuje dodatkowych elementów by powstał z niego kolejny produkt.

 

2. Do worka oznaczonego napisem „TWORZYWA SZTUCZNE”:

 

  • Wrzucamy:puste i zgniecione butelki plastikowe po napojach (np. typu PET), puste butelki plastikowe po kosmetykach i środkach czystości, plastikowe opakowania po żywności (np. po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach), plastikowe zakrętki, folia i torebki z tworzyw sztucznych, puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. zabawki, narzędzia), kartony i tektura pokryta folią aluminiową (np. kartony po mleku, napojach).

  • Nie wrzucamy:butelki po olejach samochodowych, opakowania po olejach silnikowych, smarach, styropian, guma, butelki z jakąkolwiek zawartością, puszki po farbach czy baterie, opakowania po aerozolach, lekach, opakowania po środkach chwasto czy owadobójczych, sprzętu AGD.

 

Uwaga!

 

Zgnieć butelki przed włożeniem ich do pojemnika. Korki powinniśmy odkręcić przed wyrzuceniem plastikowej butelki, i zbierać je osobno.

 

3. Do worka oznaczonego napisem „PAPIER I TEKTURA”:

 

  • Wrzucamy: gazety, książki, katalogi, zeszyty, papierowe torby i worki, papier szkolny, biurowy, kartony i tekturę oraz zrobione z nich opakowania

  • Nie wrzucamy:kartony i tektura pokryta folią aluminiową (np. kartony po mleku, napojach), tłusty i zabrudzony papier (np. papierowe opakowania po maśle, margarynie, twarogu, kartony po mleku czy po napojach), kalki; papier termiczny i faksowy, tapety, odpady higieniczne (np. waciki, pieluchy).

 

Uwaga!
Przed wrzuceniem papieru do pojemnika usuń wszystkie zszywki, klamerki czy inne elementy metalowe lub plastikowe

 

4. Do worka oznaczonego napisem „ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI”:

 

Odpadami ulegającymi biodegradacji są odpady, które ulegają rozkładowi tlenowemu lub beztlenowemu przy udziale mikroorganizmów. Są to m. in. domowe odpady organiczne pochodzenia roślinnego i zwierzęcego ulegające biodegradacji oraz odpady pochodzące z pielęgnacji kwiatów domowych, balkonowych ulegające biodegradacji.

 

  • Wrzucamy:obierki warzyw i owoców, ogryzki, skorupki jajek, zwiędłe kwiaty cięte i doniczkowe, ziemię z kwiatów itp., odzież i tekstylia z materiałów naturalnych, drewno. odpady zielone, do których zaliczamy: ścięte trawy ze skoszonych trawników, gałęzie przyciętych drzew, liście pochodzące z prac porządkowych.

 

5. Do pojemnika przeznaczonego na „ODPADY ZMIESZANE”:

 

  • Wrzucamy: Pozostałe odpady komunalne, których nie możemy zaliczyć do powyższych frakcji.